آقای رئیس جمهور

فیلم سینمایی آقای رئیس جمهور از سری فیلمهای سیاسی ایرانی به نویسندگی و کارگردانی ابوالقاسم طالبی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته محصول سال ۱۳۷۹ ش است.

آقای رئیس جمهور – مصطفی ریاحی رزمنده سالهای جنگ و روزنامه نگار به دور از مصلحت گرایی امروز، بخاطر توطئه ای مالی به زندان می افتد و نشریه اش تعطیل می شود اما با الطاف ظاهری شخصیتی متنفذ از زندان بیرون می آید و چون طرز فکر و مقالاتش مورد قبول هیچ یک از جناح های سیاسی نیست. با دعوت همان شخصیت متنفذ سردبیری روزنامه تازه تأسیسی را به عهده می گیرد که مدیر مسئول و صاحب امتیازش همان شخص متنفذ است. فعالیت در آن روزنامه مصطفی را گام به گام از ارزش های گذشته و اهداف انقلابی خود و نیز همسرش که همچنان بر آن ارزشهای انقلابی پا می فشارد، دور می کند، تا اینکه برخورد با دوستان جانبازش او را به خود می آورد و هنگامی که صاحب امتیاز روزنامه خود را نامزد ریاست جمهوری اعلام می کند مصطفی در آخرین سرمقاله ماهیت ضد ارزشی او را برملا می سازد. این عمل انقلابی موجبات شهادت او را فراهم می آورد. اگرچه در آخرین لحظات دوستانش به یاری اش می شتابند اما ابتدا همسرش در انفجار اتومبیل و سپس خودش توسط چند گلوله به شهادت می رسند. در پایان این گونه وانمود می شود که مصطفی و همسرش توسط جناح های سیاسی مخالف آن شخصیت متنفذ به قتل رسیده اند.

در فیلم آنچه مشخص است این است که ترور کنندگان با اینکه خودشان اصلاح طلب هستند؛ روزنامه نگار انقلابی را نیز به مردم اصلاح طلب معرفی کرده و قول احقاق حق و انتقام خون او را به مردم می دهند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *