مدافعان ایران

راه قدس از کربلا می‏گذرد

راه قدس از کربلا می‏گذرد

[WD_Button id=7331]

راه قدس از کربلا می‏گذرد ‏تاختن به سوی قدس بعد از شکست عراق‏

‏‏امروز ملت عزیز ایران که نادانان گمان می کردند با جنایات غیرانسانی‏‎ ‎‏خویش و به شهادت رساندن شخصیات ارزندۀ آن از صحنه خارج‏‎ ‎‏می شوند، و رمز حضور آنان را نمی توانستند و نمی توانند ادراک کنند،‏‎ ‎‏همچنان با قدرت الهی خود به پیش می روند. و ما امیدواریم که با‏‎ ‎‏شکست توطئۀ اخیر امریکا برای حفظ صدام و حزب عفلقی، قوای‏‎ ‎‏شجاع ما با شکست نهایی دولت عراق، راه را برای تاختن به سوی‏‎ ‎‏بیت المقدس باز نمایند.(224)‏

6 / 4 / 61

*  *  *‏‏ ‏

راه قدس از کربلا می‏گذرد

‏نبرد با اسرائیل از راه عراق‏

راه قدس از کربلا می‏گذرد ‏‏ایران همان گونه که اعلام کرد جز از راه عراق و برکناری حکومت‏‎ ‎‏حزب بعث نمی تواند اقدامی مؤثر کند،و پس از حصول خواسته های‏‎ ‎‏مشروع خود داوطلب است که خیلی بیشتر از حال در کنار سایر‏‎ ‎‏مسلمانان و بویژه ملتها و دولتهای عربی در نبرد با اسرائیل تشریک‏‎ ‎‏مساعی نماید، و به عنوان یکی از قدرتهای بزرگ مسلمان منطقه با‏‎ ‎‏قدرتهای دیگر منطقه بسیار کوبنده تر از این زمان در نبرد با اسرائیل‏‎ ‎‏همکاری کند.(225)‏

قبل از آغاز عملیات رمضان، مسئولان و دست اندرکاران ، به طور عمده دو مسأله اساسی را رویاروی خود داشتند: یکی تجاوز اسرائیل به جنوب لبنان و دیگری ورود به داخل خاک عراق. آنچه در لبنان رخ داد، اساسا بدون ارتباط با پیروزی های رو به گسترش نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، پس از فتح خرمشهر، و نیز فراهم سازی زمینه های فشار به ایران و اختتام جنگ نبود، زیرا تأثیر پیروزی های ایران، اسراییل را از حضور نزدیک فلسطینی ها و شیعیان در کنار مرزهای شمالی خود به وحشت انداخت. اشغال مناطق مسلمان نشین شیعیان جنوب و اردوگاه های فلسطینی نیز، برای جلوگیری از وقوع انقلاب اسلامی در لبنان و سپس سرایت آن به فلسطین اشغالی بود. در نتیجه ، اولا امریکا باید در برابر پیروزی های جمهوری اسلامی واکنش نشان می داد و قدرت خود را به نمایش می گذاشت و ثانیا، انقلاب اسلامی برحسب هویت خود، به هیچ وجه نمی توانست مسائل خاورمیانه، به ویژه رژیم اشغالگر قدس را نادیده بگیرد، ثالثا، عراق که پس از فتح خرمشهر احساس شکست می کرد قطعا می توانست با بهانه قرار دادن مساله حمله اسراییل، ادامه جنگ را به زیر سؤال ببرد.

پس از فتح خرمشهر ، دست اندرکاران جنگ، طراحی عملیات رمضان را در دست داشتند. لیکن پیشامد بحران تجاوز اسراییل به جنوب لبنان ، در سال ۱۳۶۰ (مصادف با ۱۹۸۲ م) همگان را متوجه لبنان کرد. از سوی دیگر، پیش بینی می شد که جای پا و حضور مناسب جمهوری اسلامی ایران در لبنان ، پس از حل عاجل مسائل جنگ، گسترش و توسعه خواهد یافت و انقلاب اسلامی در مرحله جدید، به گونه ای جدی تر و اساسی تر با اسراییل و امریکا درگیر خواهد شد .

نگرش یاد شده نسبت به مسائل لبنان و فروکش کردن تب و تاب انجام عملیات، آن هم در خارج از مرزها، و در خاک عراق، به ویژه پس از فتح خرمشهر، طبعا خطرات فزاینده ای را برای جنگ و انقلاب در پی داشت. به عبارت دیگر، این وضع، بیم گرفتاری ایران در دام استکبار جهانی را می داد.

در این مرحله، امام خمینی (ره) با تبیین استراتژی «راه قدس از کربلا می گذرد» جهت اصلی تحرکات و اقدامات اساسی جمهوری اسلامی را ترسیم فرمودند.

دیدگاهتان را بنویسید

بالای صفحه