مدافعان ایران

مکالمه بی سیم خلبان

مکالمه واقعی خلبان جنگنده فانتوم با مرکز کنترل پرواز و ساقط کردن میراژ عراقی

[WD_Button id=7568]

مکالمه بی سیم خلبان مکالمه واقعی خلبان جنگنده فانتوم با مرکز کنترل پرواز و ساقط کردن میراژ عراقی

مکالمه بی سیم خلبان – مکالمه واقعی افسر کنترل شکاری با خلبان فانتوم نیروی هوایی سرهنگ خلبان، جناب کریم رفاهی که در نهایت منجر به شکار یک فروند میراژ متجاوز عراقی شد.

همانطور که زمانی کودک هستید شروع به یادگیری حروف الفبا برای خواندن و نوشتن میکنید برای وارد عرصه هوانوردی شدن نیز باید حروف الفبای مخصوصی به نام الفبای هوانوردی را یادبگیرید. 
از این الفبا خلبانان,کنترلر های هوایی و نظامیان(اعضای ناتو) استفاده می کنند تا دستورالعمل ها را بدون ایجاد مشکلی انجام دهند.
االفبای هوانوردی دهه 50 میلادی توسط سازمان ایکائو به وجود آمده است تا به وسیله آن اشتباهات حین مکالمات به کمترین میزان برسد. 

اما شاید بپرسید چه مشکلاتی؟ 
در زبان انگلیسی بعضی حروف از نظر تلفظ شبیه به هم هستند مثل N,M, از طرفی مکالمات بین خلبان و برج مراقبت توسط بی سیم انجام می شود و همانطور که مطلع هستید کیفیت صدای واضحی ندارد و به راحتی هنگام تلفظ این حروف باعث سردرگمی می شود. 
نکته بعدی این هست که خلبان های مختلف از سراسر دنیا با زبان و گویش های متنوع هرکدام حروف انگلیسی و ممکن است به شکلی مخصوص به زبان خود تلفظ کنند که باز احتمال به وجود آمدن مشکل پیش می آید از همین رو ایکائو برای رفع این خطا از حروف مخصوص هوانوردی رونمایی کرد. 


ساختار الفبای هوانوردی

در زبان انگلیسی 26 حرف داریم و در هوانوردی نیز دقیقا 26 حرف وجود دارد اما تفاوت آن با حروف انگلیسی این هست که در هوانوردی هر حرف یک کلمه متناظر دارد. 
ایکائو برای جلوگیری از مشکل تلفظ حروف اومده و برای هر حرف یک کلمه در نظر گرفته و تمام افراد موظف هستند بجای تلفظ حروف از کلمات جایگزین استفاده کنند. 
لیست کلمات را در تصویر زیر میبینید. 

آشنایی با الفبای هوانوردی

مثال: اگر شماره پرواز DN4 باشد و خلبان بخواهد شماره خود را به برج اعلام کنید باید بگوید: Delta November Four 

علاوه بر مکالمات خلبان و برج از این حروف در کد رجیستر هواپیما نیز استفاده می شود. هر هواپیما یک کد رجیستر مخصوص به خود دارد که به آن Tail number نیز گفته می شود و به شکل بالا اسم هواپیما تلفظ می شود نه حروف. 

تصویر جولیت آلفا یا همان ایرباس 330 ایران ایر با رجیستر JA 

آشنایی با الفبای هوانوردی

دیدگاهتان را بنویسید

بالای صفحه